fbpx

Çocuklarınızla Yapabileceğiniz 7 Oyun Hamuru Aktivitesi Önerisi

1150
0
Çocuklarınızla yapabileceğiniz oyun hamuru aktiviteleri nelerdir?

Çocuklar için en zevkli aktivitelerden bir tanesi de oyun hamurları ile oynamak. Peki, ebeveynler olarak çocuklarla vakit geçirirken oyun hamurları ile aktivite yapabilir miyiz? Onlarla yapabileceğiniz 7 Oyun Hamuru Aktivitesi Önerisini sizler için derledik. Çocuklara yönelik bu oyun hamuru aktiviteleri, oyun sırasında ince motor becerileri geliştirmenin ve yaratıcılığı serbest bırakmanın mükemmel bir yoludur!

Oyun Hamuru ile Meyve Ağacı Yapımı

Bu aktivitede, bir ağaç resminin çıktısını almanız çok önemlidir. Çocuğunuzla dilediği renklerdeki oyun hamuruna şekil vererek ağacın şeklini kopyalayın. Hamuru kâğıt üzerine de koyabilirsiniz. Ağacınız tamamlandıktan sonra dilediğiniz meyveleri ağaca dizerek bu ağaçtan meyve toplayabilirsiniz!

Oyun Hamuru ile Çocuğunuzun En Sevdiği Yemeği Yapın

Bu aktiviteye sevdiği bir yemeği seçerek başlayabilirsiniz. Örneğin hamurları ince uzun hale getirerek makarna, birkaç dilim patates ya da hamburger yapabilirsiniz. Sonrasında servis tabağınıza peynir, köfte gibi alternatifler de ekleyebilirsiniz. Bu oyuna kurgu katarak ondan restoran işletmecisi gibi davranmasını isteyebilirsiniz. Restoran düzeninde hazırladığınız pizzanın nasıl olacağını da sipariş verebilirsiniz. Bu bağlamda çocuğunuzun verdiği siparişlere uyarak hazırladığınız pizza, etkinlik için çocuğunuza rol model olacaktır.

Oyun Hamuru ile doğum günü pastası nasıl yapılır? Oyun hamuru aktiviteleri
Oyun Hamuru ile doğum günü pastası nasıl yapılır?

Oyun Hamuru ile Doğum Günü Pastası Yapın

Tatlılarla devam edelim. Yemek etkinliğine benzer şekilde, çocuğunuzun hamuru katmanlar halinde açarak ve malzemeleri içine koyarak pastayı oluşturmasına ve süslemesine izin verin. Kürdanları mum olarak kullanabileceğiniz gibi kendi mumunuzu da yapabilirsiniz.

Kartopu

Adıyla bilinen bu aktivitede kardan adam yapabilirsiniz. Kardan adamınızı çeşitli boncuklarla süsleyebilir, yanına minik kartopları ekleyebilirsiniz.

Yılan Doğrultma

Bu aktiviteye uzun bir yılan yaparak başlayabilirsiniz. Çocuğunuza bu yılanı parmak boğum gibi görünmesi için parmaklarınızla parçalamasını söyleyebilirsiniz. Birinci tur bittiğinde ikinci turda oluşan boğumları tekrar ezerek düz bir yılan şekli verin. Sanki yılanın yediği bir yemeği sindirmesine yardım ediyor ve oyuna anlam katıyormuş gibi yaklaşabilirsiniz.

Oyun Hamuru ile resim çizme aktivitesi
Oyun Hamuru ile Resim Çizme Aktivitesi

Oyun Hamuru ile Resim Çizmek

Oyun hamuru geniş bir şekilde açılarak bu hamuru bir tuval gibi kullanabilirsiniz. Üzerine başka oyun hamuru ya da kürdan ile resim çizebilir ve hayal gücünü geliştirebilirsiniz.

Ne Kadar Kaldı?

Bu aktivitede hamurdan büyük bir parçayı avucunuza alın ve hamur avucunuzdan taşana kadar sıkın. Etkinlikteki temel oyun, elinizi açtığınızda kimin elinde daha az hamur olduğudur. Kaybeden, elindeki hamurla bir şekil/hayvan veya nesne yapmalıdır. Hamur bitene kadar oyuna devam edebilirsiniz.

Hikayelik.com olarak hem değerli ebeveynlerimize birbirinden değerli bilgiler ve öneriler sunarken gözbebeği çocuklarımız için de tamamen ücretsiz hikayeler ve masallar hazırlamaktayız. Tüm hikaye ve masallarımızı okumak için bu bağlantıya tıklayabilir, daha fazlası için Hikayelik sosyal medya adreslerinden bizi takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir