fbpx

Oyun Hamuru İçin Önerilen Yaş Aralığı Nedir? Doğru Oyun Hamuru Seçimi Nasıl Olmalı?

1121
0
Oyun Hamuru için önerilen yaş aralığı nedir? Oyun hamurları güvenli mi?

Oyun hamuru çocuklarımızın gelişimini destekleyen, onlarla birlikte vakit geçirmemizi sağlayan oyuncaklardır. Daha önceki yazılarımızda evde oyun hamuru yapma tariflerini ve oyun hamuru oynamanın yararlarını sizlerle paylaşmıştık. Oyun hamuru yapma tariflerimizi okumak için hemen bu bağlantıya, oyun hamuru ile oynamanın yararlarından bahsettiğimiz yazımıza da bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Oyun Hamuru İçin Önerilen Yaş Aralığı Nedir?

Herhangi bir oyuncak gibi, oyun hamuru da bazı riskler taşır. Çocuğunuzu oyun hamuru ile tanıştırmadan önce iki yaşına gelene kadar beklemeniz önerilir. Mağazadan satın alınan oyun hamurlarının üzerinde iki yaş ve üzeri yaş tavsiyesi yer alır. Oyun hamurları oldukça yumuşaktır, daha sert modelleme killeri tipik olarak en az beş yaşındaki veya daha büyük çocuklar için tavsiye edilir, çünkü bunlar boğulma tehlikesi oluşturabilir.

Doğru Oyun Hamuru Seçimi Nasıl Olmalı? Oyun Hamurları Güvenli mi?

Oyun hamurları faydalı olduğu kadar malzemelerin kalitesi ve sağlıklı olması da önemlidir. Bu nedenle çocuğunuza oyuncak almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var! 

Doğru Oyun Hamuru seçimi nasıl olmalıdır? Oyun Hamuru için Önerilen Yaş Aralığı nedir?
  • Öncelikle oyun hamuru alırken mutlaka hangi malzemelerden yapıldığını öğrenmelisiniz. Sert kimyasallar içeren oyun hamurlarından kaçının.
  • Oyun hamurunun kıvamı, yapışmazlığı ve yumuşaklığı önemli kriterlerdir. Bu nedenle, satın almadan önce hamurun bileşimini kontrol etme imkânınız varsa, elinize yapışıp yapışmadığını, çok kuru veya çok yumuşak olup olmadığını kontrol etmelisiniz. İdeal oyun hamuru elinize yapışmayan, dağılmayan ve rafta bile kurumayan hamurdur. 
  • Daha önce adını duymadığınız oyun hamuru markalarının içeriklerini daha dikkatli incelemekte fayda var. Oyun hamuru yararlı bir oyuncaktır, ancak kalitesiz ve zararlı malzeme içermesi onu zararlı bir maddeye dönüştürebilir.

Hikayelik.com olarak hem değerli ebeveynlerimize birbirinden değerli bilgiler ve öneriler sunarken gözbebeği çocuklarımız için de tamamen ücretsiz hikayeler ve masallar hazırlamaktayız. Tüm hikaye ve masallarımızı okumak için bu bağlantıya tıklayabilir, daha fazlası için Hikayelik sosyal medya adreslerinden bizi takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir