fbpx

Masal ve Hikayenin Farkı Nedir?

1304
0
Masal Nedir? Hikaye Nedir? Masal ve Hikayenin Farkları Nelerdir?

Masallar ve hikayeler çocuklar için olmazsa olmaz ögelerdendir. Çocuklarımız büyürken onlara her gün masal ve hikaye okuma telaşına girer, onlar için en güzel hikaye ve masalları bulmaya çalışırız. Bazen bu masal ve hikayeleri kendimiz uydurur, bazense onları kendimiz yorumlayarak iletiriz. Peki masal ve hikayenin farkı nedir?

Masal Nedir?

Masal; genellikle halkın yarattığı, hayale dayanan, sözlü gelenekte yaşayan, çoğunlukla insanlar, hayvanlar ile cadı, cin, dev, peri vb. varlıkların başından geçen olağanüstü olayları anlatan edebî bir türdür. Çocukların hayal güçlerini geliştiren, onlara hayatı ve karşılaşabilecekleri problemleri gösteren, farklı erdemleri öğrenmesine yardımcı olan masalların ana niteliği nedir? Tabi ki de düş ürünü olmaları. Masallar anlatıya gerçek süsü verilmesi amaçlamaz, anlatımsa kısa ve yoğundur. 

Kısa masallar ise olayları daha ilginç kılabilen bir ders verme yöntemine sahiptir. Örneğin, çocuğunuza yalanın kötü olduğunu söylemek yerine ona bununla ilgili kısa bir masal anlatmak, yalan söylendiğinde ne olduğunu anlamasına ve kavramasına yardımcı olur. Eylemlerinin ve sonuçlarının daha fazla farkına varmasını destekler. Bu hikayelerden alınan ahlaki dersler, büyüdükçe karakterini ve ahlaki pusulasını şekillendirmesine de katkı sağlar.

Masalların Özellikleri Nelerdir?

 • Masallar çoğunlukla anonim eserlerdir.
 • Masallar dil oldukça yalın kullanıldığı eserlerdir.
 • Masallar yer, zaman ve kişi isimlerini net olarak içermez, ipuçları ile dinleyicinin hayal gücüne bırakılır.
 • Genellikle ahlak/erdem kavramları karşıtları ile ele alınır.
 • Masallar tasvirleri, kahramanların davranışları ile çocuklarda iyilik ve güzellik duygusunun gelişmesini sağlar.
 • Çoğunlukla mutlu sona sahip masallar kötülerin cezalarını bulmasıyla sona erer.
 • Bazı masallar ders çıkarma/kıssadan hisse ile sonuçlanır.
Masal Nedir? Neden Okunur

Masal ve Hikayenin Farkı Nedir?

Masal ve hikâye farkı öğreticilik, zaman ve mekân kavramı, işlenen konular ve gerçekçilik noktalarında farklılık içerir. Masallar genellikle hikayeler kadar karmaşık değildir, daha az alt konu ve tematik genişleme içerir. Hem masallar hem de hikayeler, yazarın bir problemin bir masalla nasıl çözüldüğünü gösterme veya bir hikâye ile belirli bir tür sorunun nasıl çözüleceğini tartışma niyetine bağlı olarak faydalı sayılabilir.

 • Masallar ve Hikayelerde Öğreticilik (Didaktiklik)

Masallarda didaktik unsurlar çok daha belirgindir. Örneğin yabancılarla konuşulmaması gerektiği çok daha doğrudan anlatılır. Öte yandan masal kahramanları her zaman insan değildir, hayvanların peri masallarında kahraman olarak karşımıza çıktığını sıklıkla görürüz. 

Öte yandan, hikayelerde didaktik öğeler genellikle dolaylı olarak verilir. Çocukların okudukları kitapların mesajlarını biraz daha anlamaları gerekir. 

 • Masallar ve Hikayelerde Zaman ve Mekân Kavramı 

Masallarda zaman kavramı yoktur. Hikâyenin hangi dönemde geçtiğini bilinmez. Peri masallarında genellikle periler, ejderhalar, kaleler, devler, cadılar, prensler ve prensesler gibi zamansız unsurlar yer alır. Masallarda yer kavramı da genellikle belirsizdir. Saraylar, kaleler, ormanlar ve dereler olsa da spesifik bir mekân belirtilmez.

Hikayelerde ise zaman ve mekân kavramı o kadar belirsiz değildir. Pek çok hikâyede zaman ve mekân açıkça belirtilmiştir. Yazar, hikâyenin geçtiği yeri net bir şekilde tarif etmese de birçok ipucu bize hikâyenin coğrafi konumu ve zaman dilimi hakkında fikir verir.

Masalların Özellikleri Nelerdir?
 • Masallar ve Hikayelerde İşlenen Konular

Masallarda genellikle olaylar ön plandadır. Ejderhalar saldırır, periler yakalanır, bir prens bir prensesi kurtarır. Derinlemesine bir karakter analizi yoktur. Masal kahramanlarının ruh dünyası okunmaz, psikolojik analizler yapılmaz. 

Hikâyelerde genellikle gerçek hayatta yaşanabilecek olay ve durumlar konu alınır. Hikayeler, karakter tahlilleri ve kahramanların manevi dünyaları hakkında bilgi içerir. Bazen hikayeler, kahramanların iç dünyasına net bir odaklanma ile karakterize edilir. 

 • Masallar ve Hikayelerde Gerçekçilik Kavramı

Bir masal ile bir hikâye arasındaki farklar en çok gerçeklikte barizdir. Masallarda günlük yaşamda karşılaşılamayan olağanüstü olaylar meydana gelir. Bebek hayata geri döner ve her yalan söylediğinde burnu uzar. Cadı uçan bir süpürgeye biner ve asasıyla şimşek çakar. Vagon balkabağına dönüşür. Fasulyeler yukarı çıkıp gökyüzüne ulaşacak kadar büyür. “Masalların özellikleri nelerdir” sorusuna verilecek en bariz cevaplardan biri de olaylardan mantık çıkarmaya gerek olmadığıdır. Hikayelerde ise buna benzer doğaüstü olaylar yer almaz. Hikayelerde gerçek hayatta yaşanabilecek, “gerçeklik” açısından daha güçlü konular yer alır.

Hikayelik.com olarak hem değerli ebeveynlerimize birbirinden değerli bilgiler ve öneriler sunarken gözbebeği çocuklarımız için de tamamen ücretsiz hikayeler ve masallar hazırlamaktayız. Tüm hikaye ve masallarımızı okumak için bu bağlantıya tıklayabilir, daha fazlası için Hikayelik sosyal medya adreslerinden bizi takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir