fbpx

Masal Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1223
0
Masal Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Çocuklarımıza her gün masallar okuyor, onların gelişimleri desteklemek amacıyla elimizden geleni yapıyoruz. Peki her masal çocuklarımız için yararlı olur mu? Çocuklarımıza masal okurken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Masal seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yaşa Göre Masal Seçimi Nasıl Olmalıdır? Doğru Masal Seçimi Nasıl Yapılır?

Masal Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Masal anlatmak aynı zamanda çocukla kaliteli zaman ve kaliteli iletişim demektir. Ebeveyn ve çocukların birliği anlamına gelir. Çocuğunuzla beraber adım atacağınız masal şatosu seçimi gerçekten çok önemlidir ve bu masal şatosu seçilirken bazı temel kurallar dikkate alınmalıdır. Peki masal seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

 • Masal okumak ciddi bir iştir ve buna zaman ayırmak gerekir. 
 • Masal seçerken çocukların ilgili olduğu konuları öncelemek dikkat ve ilgisini artırır.
 • Masal anlatmanın amacı çocuğu bir şeyler öğrenmesi için korkutmak değil, onu bir kahramanla özdeşleştirerek olumlu değerler vermektir. 
 • Seçilen hikâyenin okunduğu yer, okunuş şekli, ses tonu, kelimelerin vurgusu çok önemlidir. 
 • Masalları gelişigüzel okumak yerine, farklı ses tonu ve vurgularla masalın etkisi artabilir.
 • Masal anlatmanın kıymetini bilmek gerekir. 
 • Özellikle okul öncesi çocuklar için ciddi şiddet içeren hikayelerden kaçınılması daha sağlıklı olacaktır.
 • Masal boyunca çocukların katılımı teşvik edilmeli, soruları masal ve masal dışı örneklerle cevaplandırılmalıdır. 

Çocukların masallardan duydukları ilgili mantıklı sonuçlar çıkarır ve kendi yargılarını oluşturur. Anlatılan masalın içeriği bu nedenle çok önemlidir. Pek çok doğru kavramı çocuklara doğal bir şekilde aktarmanın yolu, onların yaşlarına ve gelişimlerine uygun masallar anlatmaktan geçer. Masallar sadece iç dünyasını zenginleştirmekle kalmaz, aynı zamanda çocuğun duygularını ve kişiliğini tanımanızı sağlayan en önemli ipuçlarını verir.

Doğru Masal Seçimi Nasıl Olmalıdır?
Doğru Masal Seçimi Nasıl Olmalıdır? Yaşa uygun masal seçimi

Yaşa Göre Masal Seçimi Nasıl Olmalıdır? Doğru Masal Seçimi Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsedilen faydaların daha etkili ve kalıcı olabilmesi için seçilen masalların çocuğunuzun yaşına uygun olması önemlidir. Yaşa uygun masal seçimi yapmak için bazı ipuçları vardır:

 • 0-1 Yaş için Doğru Masal Seçimi: Çocuğunuzun dünyasındaki nesnelerin renkli resimlerini içeren masal kitaplarını tercih edebilirsiniz. Aynı masalı bebeğinize defalarca anlatabilirsiniz. Masal anlatırken sesinizin tonu ve mimiklerinizi değiştirirseniz çocuğunuz sizi dinlemekten mutluluk duyacaktır. Bebeğiniz büyüdükçe basit tekerlemeler, tekrarlanan kelimeler veya kafiyeli cümleler içeren masallar anlatabilirsiniz. Çocuk anlamını tam olarak anlamasa da cümlelerin uyumunu, tekrar eden ritmi ve renkli şekilleri sever. Bu tür masal kitapları çocuğunuzun dilin ritmini öğrenmesine yardımcı olur.
 • 1-3 Yaş için Doğru Masal Seçimi: Büyük ve renkli resimleri, farklı nesneleri (örneğin hayvanlar, araçlar), çocuğunuzun aşina olduğu şeyleri yapan karakterleri (örneğin yemek yemek) ve her sayfada birkaç kelime içeren masal kitaplarını kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu yaştaki çocuklar tekrarı severler. Aynı şarkıyı onlarca kez dinlemeyi severler. Bu yüzden çocuğunuza aynı masalı tekrar tekrar anlatmaktan korkmayın. Kısa masallar seçmeniz faydalı olacaktır çünkü bu yaştaki çocuklar uzun olayları takip etme ve devam ettirme becerisini henüz geliştirmemiştir.
 • 3-5 Yaş için Doğru Masal Seçimi: Net bir konu veya tanıdık durumları (örneğin, aile pikniğine gitmek) anlatan temalar içeren kahraman karakterli masal kitaplarını tercih edebilirsiniz. Masalların teması sade olmalı ve resimleri masalı desteklemelidir. Bu yaştaki çocuklar, çocuğun hayal gücünü harekete geçiren masal kitaplarından oldukça yararlanabilir.  
 • 5-8 Yaş için Doğru Masal Seçimi: Bu yaştaki çocuklar gerçek ve gerçek dışı olayları bir arada yaşarlar. Hayvanlar, devler ve doğa ile ilgili masalları, destanları ve efsaneleri dinlemeyi severler. Uygun uzunlukta bir kitabı dinlerler ve ne dinlediklerini çok iyi anlarlar. Bu sebeple çocuğunuz için seçtiğiniz kitapların ise çocuğunuz için ilgi çekici olmasına ve sıkıcı olmamasına dikkat edin.

Hikayelik.com olarak hem değerli ebeveynlerimize birbirinden değerli bilgiler ve öneriler sunarken gözbebeği çocuklarımız için de tamamen ücretsiz hikayeler ve masallar hazırlamaktayız. Tüm hikaye ve masallarımızı okumak için bu bağlantıya tıklayabilir, daha fazlası için Hikayelik sosyal medya adreslerinden bizi takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir