fbpx

Yüksek Ekran Süresinin Neden Olduğu Sorunlar Nedir?

1239
0
Ekran Süresinin Neden Olduğu Sorunlar nelerdir? Nasıl Düzeltilir?

Ekran süresi diğer bir deyişle ekranın kişiyi farkında olmadan içine çektiği süre.  Son 20 yılda teknolojinin hızlı gelişimi teknolojik araçların kullanımında  artış göstermiştir. Teknolojinin taşınabilir hale gelmesi (cep telefonları, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar) onu kullanıcıya en yakın hale getirmiştir. Bu, artan ekran süresi gerçeğine yol açmıştır.

Bu, yetişkinlerin olduğu kadar çocukların hayatlarını da etkilemeye başlamıştır. 2020 yılında yapılan bir araştırma, 3-5 yaş arası bir çocuğun ortalama günlük ekran süresinin 115,30 dakika olduğunu ve ekran kullanım süresinin çeşitli nedenlerle yaşla birlikte arttığını belirtmiştir (Radesky ve ark., 2020).

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) ortalama ekran süresi için kılavuzlara sahiptir. Tüm bu çalışmalar,  sayısal veriler olarak çocuklar için ortalama ekran süresinden bahsetmektedir.  Ancak, çocuğunuzun ekrandaki hangi içerikle ne kadar zaman geçirdiği belirtilen sayısal değerlerden daha önemlidir.  Dolayısıyla, “sihirli sayı” için bakılması gereken şey çocuklarınızın içerikle nasıl etkileşime girdiği, çocuk içeriğinin kalitesi, içeriğin ailenizin yaşam tarzına nasıl uyduğu ve çocuğunuzun bundan nasıl etkilendiğidir. 

Ana Ekran Süresi Türleri Nelerdir

Ekran süresinin çocuklar üzerindeki etkisine değinmeden önce,  Common Sense Media tarafından oluşturulan farklı ekran süresi türlerini bilmek faydalı olabilir:

 • Pasif: Dikkatsizce video veya program izlemek, gezinmek
 • İnteraktif: Oyun oynamak, problem çözmek
 • İletişim: Görüntülü sohbet etmek, sosyal medya kullanmak
 • İçerik Oluşturma: Dijital sanat veya müzik yapmak, kodlama öğrenmek

Bu faaliyetler arasında açık bir ayrım var gibi görünüyor. Çocuğun yaratıcılığını ön plana çıkarabileceği içerik oluşturma türü ile çocuğun bilinçsizce tükettiği pasif tipin birbirinden açıkça farklı etkileri vardır.

Bu nedenle,  türe göre belirlenen ekran süresini sınırlamak önemlidir.

Ekran Süresi Nasıl Kontrol Edilir? Ekran süresinin doğru kullanımı nasıl olur?

Yüksek Ekran Süresinin Neden Olduğu Sorunlar Nedir?

Yüksek ekran süresi,  aşağıda listelenen sorunlara neden olabilir. Bu sorunlar Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi tarafından 2020’de yayınlanan makalede de yer alır. Peki nedir bu sorunları?

 • Duygu durum problemleri
 • Rahatlamanın ve eğlenmenin diğer yollarını öğrenmeye daha az zaman ayırmak
 • Kilo problemleri
 • Uyku problemleri
 • Yeterli açık hava veya fiziksel aktivite eksikliği
 • Daha az kitap okuma
 • Aile ve arkadaşlarla daha az zaman geçirme
 • Okulda daha düşük notlar
 • Zayıf benlik imajı ve beden imajı sorunları (AACAP)

Yukarıda belirtilen yüksek ekran süresinin neden olduğu sorun ve durumların etkisini en aza indirmek ve verimliliği en üst düzeye çıkarmak için, gelişimsel aşamalarına göre ekran süresi yönergelerini izleyin:

Hikayelik.com olarak hem değerli ebeveynlerimize birbirinden değerli bilgiler ve öneriler sunarken gözbebeği çocuklarımız için de tamamen ücretsiz hikayeler ve masallar hazırlamaktayız. Tüm hikaye ve masallarımızı okumak için bu bağlantıya tıklayabilir, daha fazlası için Hikayelik sosyal medya adreslerinden bizi takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir