fbpx

Çocuklara Masal Okumanın Faydaları Nelerdir? 9 Maddede Uyku Öncesi Masal Okumanın Önemi

1228
0
Masal Okumanın Faydaları Nelerdir? Neden Masal Okumalıyız?

Çocuklarımıza uyku öncesi masal okumanın faydalarını hiç düşündünüz mü? Çocuklarımıza masal okurken ne kadar bilinçliyiz? Masal okumanın faydaları nelerdir? 9 Maddede Uyku öncesi masal okumanın önemini sizler için derledik!

Çocuklara Masal Okumanın Faydaları Nelerdir?

Masallar, çocukların hayal gücünün gelişimi için oldukça önemlidir.  Masallar çocuklara insanlar ve çevrelerindeki dünya hakkındaki gerçekleri basitçe göstermenin bir yoludur. Çocuk hikayeleri ve masalları, çocuklara sosyal hayatı ve sosyal kuralları öğreten araçlardır. Masallarda gerçek dünya ile fantastik olgular/olaylar birlikte anlatılır. Bu, çocuğun düşünme ve anlama yeteneğine katkı sağlar.

Masallarda işlenen “bir arada yaşayan insanlar zor zamanlarda birbirlerine destek olmalı ve nezaket kurallarına dikkat etmelidir” gibi temalar ise çocukları sosyal dünyaya hazırlar. Tüm bu faydalar ışığında çocuğunuza birbirinden farklı masallar anlatarak bu renkli ve öğretici masal şatosu içerisinde beraber girebilirsiniz. Bu masal şatosu karşınıza çıkacak birden çok yararı içerir. Peki nedir bu yararlar?

 • Masallar Çocuklara Sorunlarla Nasıl Başa Çıkılacağını Gösterir

Yetişkinler olarak bile hikayelerdeki karakterlerden farklı şeyler öğreniriz. Bize yardımcı olabilirler çünkü kendi hayatlarımızla, hayallerimizle, endişelerimizle bağlantı kurarız ve onların yerine biz ne yapardık diye düşünebiliriz. Peri masalları, çocukların hayatta nasıl hareket edeceklerini öğrenmelerine bu açıdan yardımcı olur. 

 • Masallar Duygusal Dayanıklılık Oluşturur

Masallar çoğu zaman kahramanın zafer kazandığı fantastik bir senaryoda gerçek hayattaki sorunları gösterir. Çocuklar, güvenli bir ortamda herkesin başına kötü şeyler geldiğini keşfetmeye ihtiyaç duyar. Hayatta hiç kimse zorluklardan muaf değildir ve masallar bu noktada çocukların bu konuda gelişmesine katkı sağlar. 

 • Masalları Bize Ortak Bir Dil Oluşmasını Sağlar (Kültürel Okuryazarlık)

Çocuklara hikâye okumak ya da anlatmak sadece okumanın gelişimini desteklemekle kalmaz, aynı zamanda farklı kültürleri öğrenmelerine de yardımcı olur. Küçük yaşlardan itibaren çeşitli kültürlerin kahramanlarını masallar aracılığıyla tanıyabilirler.

 • Gelişim ve Dönüşümü Destekler

Masalların bir diğer avantajı da çocukların hikayeler icat etmelerine ve çatışmaları çözmelerine olanak sağlamasıdır. Ayrıca masal kahramanlarının nasıl olgunlaştığını, kötü çocukların sonunda nasıl iyi insanlar haline geldiklerini, kısacası gelişimlerini görüyorlar. Öte yandan peri masalları, kurguyu hikayelerden ayırmalarına yardımcı olur.

Uyku Öncesi Masal Okumanın Önemi Nedir?

9 Maddede Uyku Öncesi Masal Okumanın Önemi

Yerleşik bir rutinin tekrarı ve yapısı, çocukların kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olacaktır. Çocuklara uyku öncesi masal okumak harika bir yöntemdir. Uyku öncesi masallar, ebeveynler ve küçük çocukları arasındaki ilişkiyi geliştirmeye de yardımcı olur. Çocuğunuza düzenli olarak masal okumak, erken yaşlardan itibaren yaratıcı tarafının gelişimini teşvik eder.

 • Huzurlu bir zamana yaratır

Uyku öncesi masallar çocuğunuzun yoğun bir günden sessiz bir geceye geçmesine yardımcı olur.

 • Duyguların daha rahat ifade edilmesini sağlar

Uyku öncesi masal okumak çocuğunuz düşünceleri ve duyguları hakkında açılması için uygun ortam sağlar.

 • Uykuya yardımcı olur

Tutarlı bir yatma zamanı rutini, çocukların uyumasına yardımcı olur ve daha iyi gündüz davranışı ile sonuçlanır.

 • Hafızayı ve konsantrasyonu güçlendirir

Çocuğunuzu hikayedeki geçmiş olayları sorarak ve onları hatırlayıp hatırlamadığını kontrol ederek teşvik edin.

 • Dil becerisini geliştirir

Masal içindeki kelimeler tekrarlanırsa çocuğunuz kelimelerin seslerini ve ifadelerini daha hızlı öğrenir. Resimlerin kullanımı anlamak için daha yararlı olabilir.

 • Yaratıcılığı geliştirir ve hayal gücünü artırır

Uyku öncesi masallar çocuğunuzu perilerin ve konuşan hayvanların büyülü dünyasıyla tanıştırır ve bu şekilde hayal gücünü geliştirir.

 • Ufku genişletir

Bazı hikayeler yerler, insanlar ve şeyler hakkında bilgi edinmeye yardımcı olur. Çocuğunuz yürümeye başlayan bir çocuk veya anaokulu öğrencisiyse, yatmadan önce hikayeler onlara ana renkleri, saymayı, şekilleri yaşa uygun bir şekilde öğretebilir.

 • Bağı güçlendirir

Çocuğunuzla okumak özel bir zamandır ve ikiniz arasında özel bir bağ oluşturabilir.

 • Çocuğunuzun sevildiğini hissetmesini sağlar

Uyku öncesi zamanı, çocuğunuza “onu sevdiğinizi” söylemek için en iyi zamandır. Bu özel zaman çocuğunuzun kendini önemli hissetmesini sağlar.

Hikayelik.com olarak hem değerli ebeveynlerimize birbirinden değerli bilgiler ve öneriler sunarken gözbebeği çocuklarımız için de tamamen ücretsiz hikayeler ve masallar hazırlamaktayız. Tüm hikaye ve masallarımızı okumak için bu bağlantıya tıklayabilir, daha fazlası için Hikayelik sosyal medya adreslerinden bizi takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir