fbpx

Çocuklar için Uyku Öncesi Rutinler Nelerdir?

1221
0
Çocuklar içi Uyku Öncesi Rutinler Nelerdir?

Çocukların sağlıklı kalmak için uykuya ihtiyaç duydukları bilinen bir gerçektir. Ancak her gece yatma vakti geldiğinde, oynamayı veya bir aktiviteyi bırakmaya hazır hissetmeyebilirler. Çocuğunuzun uyku vaktine kolayca geçmesi için belirli rutinler oluşturması yararlıdır.  Bu rutinlerin sürekliliği açısından bu rutinlerin karmaşık değil, basit ve sürdürülebilir olması önemlidir. Birlikte pratik yapacağınız bu rutinler ile uyku öncesi kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Çocuklar için Uyku Öncesi Rutinler Nelerdir?

Her günü iyi bitirmek için ne yapmak istediğinizi düşünün:

 • Birlikte Diş Fırçalayın: Çocuğunuzun kendi diş fırçasını ve macununu seçerek bir akşam fırçalama rutini ayarlayabilirsiniz.
 • Sohbet Edin: Çocuğunuzun ve gününüzün hakkında konuşabilirsiniz, bu çocuğunuzun hafızasını/bilişsel becerilerini geliştirir, bu aynı zamanda uykuya dalmayı kolaylaştıran hoş duygular sunar.
 • Sarılın: Yatmadan önce rutinlerin en önemli parçalarından biri sarılmaktır. Çocuğunuz fiziksel dokunuşunuzla kendini güvende ve sevgi dolu hisseder.
 • Uyku Öncesi Masal Okuyun: Bu, uyku öncesi rutininizin bel kemiği olacak bir rutindir. Çocuğunuzla uykuya dalmadan önce bir kitap okumak ister misiniz? Uyku önce masallarla bu anı çocuğunuzun günün en sevdiği zamanı yapabilirsiniz.

Uyku Öncesi Masal Okuma ve Uyku Öncesi Masal Alışkanlığı İçin İpuçları

Uyku Öncesi Masal Okuma Alışkanlığı

Ebeveynlerin çocuklarına uyku öncesi bir masal okuması geleneğinin sakinleştirici bir yanı vardır. Küçük Kırmızı Başlıklı Kız, Hansel ve Gretel gibi masalların yanı sıra Külkedisi, Güzel ve Çirkin gibi masallar da dahil olmak üzere aralarından seçim yapabileceğiniz birçok tanınmış masal vardır. Ek olarak, çocuklar için uyku öncesi masallar kelime dağarcığını geliştirmek, yaratıcılığı teşvik etmek ve aile içindeki bağları güçlendirmek gibi çeşitli avantajlara sahiptir.

Uyku öncesi masal okuma ve uyku öncesi rutinler için ipuçları şu şekildedir:

Uyku Öncesi Masal Okumayı Eğlenceli Hale Getirin

Çocuğunuzun masallara daha fazla dahil olmasını sağlamak ve süreci eğlenceli tutmak için bu ipuçlarından bazılarına göz atın.

 • Dikkat çekici duygular ve ifadelerle farklı duyularına hitap edin
 • Masallar hakkında soru sorun
 • Farklı karakterler için farklı ses tonları kullanın
 • Heyecan ve neşe gösterin
 • Çocuğunuzun karakterleri taklit etmesine izin verin!
 • Çocuklar tekrar öğrenir – aynı hikayeyi tekrar tekrar okuma konusunda endişelenmeyin

Uyku Öncesi Masal Alışkanlığı

İşte gerçekten öğrenmeyi sağlayan 5 uyku öncesi masal alışkanlığı:

 • Çocuğunuzun masalı seçmesine izin vermek, çocuğu daha fazla okumaya motive etmeye yardımcı olur.
 • Farklı ses tonları kullanmak ve soru sormak için duraklamak anlamaya yardımcı olur.
 • Çocuğunuzun farklı duyularına hitap etmek, çocuğunuzun dikkatini odaklamaya yardımcı olur.
 • Çeşitli konularda masallar sunmak, bir çocuğun çok çeşitli konularda temel bilgiler edinmesine yardımcı olur.

Aynı masalı tekrarlamak (milyonuncu kez gibi hissettiren bir şekilde bile), kelime dağarcığı oluşturmak, çocuğunuzun masalları anlamasını derinleştirmek için kritik öneme sahiptir.

Hikayelik.com olarak hem değerli ebeveynlerimize birbirinden değerli bilgiler ve öneriler sunarken gözbebeği çocuklarımız için de tamamen ücretsiz hikayeler ve masallar hazırlamaktayız. Tüm hikaye ve masallarımızı okumak için bu bağlantıya tıklayabilir, daha fazlası için Hikayelik sosyal medya adreslerinden bizi takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir