fbpx

Çocuğumun Hayvanlarla İletişimi Nasıl Olmalı? Çocuk ve Hayvan Sevgisi

949
0
Çocuk ve Hayvan sevgisi neden önemli? Çocuğumun hayvanlarla iletişimi nasıl olmalı

Ebeveynler, çocuklarının sağlığı ve güvenliği konusunda endişe duydukları için bu şekilde tepki verebilirler. Peki bu sevimli arkadaşlar gerçekten çocuklar için bir tehlike midir? Evcil hayvanların çocuklar üzerindeki etkisi nedir? Artık biliyoruz ki çocuk ve hayvan iletişimi çocuğun hayatına birçok açıdan katkı sağlamaktadır. Hayvanlarla iletişim çocukların gelişimi için çok önemlidir.

Çocukların hayvanlarla iletişimi neden önemlidir? Çocuk ve Hayvan

Hayvanlarla birlikte yaşamak çocukların stresini ve alerjik reaksiyonlarını azaltır. Hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan ve en yakın dostlarımız olan hayvanlarla olan etkileşim, çocukların gelişiminde büyük rol oynuyor.Evcil hayvan bakımı çocuğun fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel gelişimine önemli katkı sağlıyor. Hayvanlarla birlikte büyüyen çocuklar daha sosyal, dışa dönük ve girişken davranışlar sergiliyor. Bunun yanında bir hayvanın bakımına şahit olan da bizzat bunu üstlenen çocuklar, küçük yaştan itibaren sorumluluk bilinci kazanarak büyüyor.

  1. Çocukların Hayvanlarla İletişimi Ve Nedenleri Nelerdir?
  2. Hayvanların Çocuklar Üzerindeki Etkisi Nedir?

I. Çocukların Hayvanlarla İletişimi ve Nedenleri Nelerdir

A. Hayvanlarla İletişimin Çocuklara Faydaları Nelerdir?

1. Hayvanlarla İletişimin Duygusal Faydaları Nelerdir?

Hayvanın hareketlerini gözlemlemek ve hayvanın duygularını gözlemleyebilmek çocuğun duygusal gelişimine katkı sağlar.

2. Hayvanlarla İletişimin Sosyal Faydaları Nelerdir?

Araştırmalar, evcil hayvan sahibi olan insanların sahip olmayanlara göre daha iyi bir zihinsel duruma sahip olduklarını, fiziksel olarak daha zinde ve sağlıklı olduklarını, olumsuz duygularla daha kolay başa çıktıklarını, disiplinli ve dışa dönük olduklarını ve daha az yalnız hissettiklerini gösteriyor.

II. Hayvanların Çocuklar Üzerindeki Etkisi Nedir?

A. Hayvanların Çocukların Davranışları Üzerindeki Etkisi Nedir?

1. Hayvanların Duygusal Gelişime Etkisi Nedir?

Birçok çalışma, evcil hayvanlara dokunmanın, rahatlamamıza ve sakinleşmemize yardımcı olan oksitosin salınımına neden olduğunu göstermektedir. Çocuklar – yetişkinler gibi – stresli durumlarda, güvenceye ihtiyaç duyduklarında, kızgın veya üzgün olduklarında ve duygusal desteğe ihtiyaç duyduklarında destek almak için evcil hayvanlarına başvururlar. Fakat evcil hayvanların çocuklara faydaları bunlarla sınırlı değil. Araştırmalara göre çocuklar sadece insanlarla değil, evcil hayvanlarıyla da bağ kurabilen ilişkiler kurabiliyor. Kedi ve köpekler sevgimize karşılık verebilen canlılar oldukları için şefkat ihtiyacımızı kısmen karşılayabilirler ve anne babaları yeterince ilgi göstermeyen çocukların gelişimlerini ciddi anlamda olumlu yönde etkilerler. Ebeveynleriyle sağlıklı bir bağ kuramayan çocuklar, ebeveynlerini evcil hayvanlarıyla değiştirebilir ve güvenli bir bağlanma geliştirebilir.

Hayvanların Duygusal Gelişime Etkisi Nedir?

2. Hayvanların Bilişsel Gelişime Etkisi Nedir?

Evcil hayvanlar, bebeklerin bilişsel gelişimi için de çok faydalı olabilir. Araştırmalara göre evcil hayvanlar, bebeklerin  gelecekte daha iyi konuşmayı ve iletişim kurmayı öğrenmesini kolaylaştırıyor. Hayvanlar sabırlı dinleyiciler oldukları için çocukları konuşmaya teşvik edebilirler. Ek olarak, bebekler şefkat veya komut göstermek için evcil hayvanlarla etkileşime geçmekte zorluk çekebilirler. Evcil hayvanlar bebeklerde merak uyandırabilir, onları öğrenmeye teşvik edebilir ve aynı zamanda onlara koşulsuz ilgi göstererek duygusal destek sağlayabilir. Ayrıca, öğrenme anlamlı ilişkiler içinde gerçekleştiğinde daha kalıcı ve etkili olduğundan, kurdukları ilişkiler  de bebeklerin öğrenmesini kolaylaştırmada rol oynayabilir.

B. Hayvanların Çocukların Davranışları Üzerindeki Etkisi Nedir?

1. Hayvanlar Empati ve Sorumluluk Duygusunu Geliştirir mi?

Sosyal zeka gelişiminin temelini oluşturan empati, çocukların evcil hayvan beslemesi ile geliştirilebilen bir beceridir. Hayvanlarla empati kurma ve onun ihtiyaçlarını anlama becerisi, aynı zamanda insanlarla empati kurma yeteneğini de geliştirmektedir. Evcil hayvanı ile doğru bir bağ kuran çocuğun empati yeteneği daha fazla gelişmektedir ve bu çocuklar yardımsever davranışları daha fazla göstermektedir. Çocuklarda empati gelişimi ne çeşit bir evcil hayvan beslendiğine göre de değişebilmektedir. Araştırmalar gösteriyor ki çocukların köpek beslemesinin diğer hayvanları beslemeye oranla daha fazla empati geliştirdiğini ortaya koymaktadır. Çocuk ve hayvan birlikte büyüdüğü takdirde çocuktaki empati yeteneği de artar.

2. Çocuğun Kendine Saygısı ve Özgüveni Nasıl Artar?

Evcil hayvanı olan çocuklar, olmayanlara oranla daha fazla kendi benliğine saygı göstermektedir. Evde evcil hayvanın bakımı ile ilgili görev paylaşımlarına çocuğun katılması, bu katılımın kabul edilmesi ve ödüllendirilmesi önemlidir. Çocuklara hayvan bakımı konusunda yaşına uygun görevler yüklenmesi ve bu görevleri çocuğun başarı ile tamamlamasına izin verilmesi,  çocuğun kendini daha yetkin hissetmesine yardımcı olarak, onların özsaygı ve özgüven gelişimine katkı sağlamaktadır.

Çocukların Özgüveni Nasıl Artar?

3. Çocukların Sosyal Becerilerinin Gelişmesi Nasıl Sağlanır?

Evcil hayvan beslemek, çocukların sosyal becerilerinde de olumlu gelişme göstermektedir. Çocuk ve hayvan birlikte büyürse mesela evde köpekle büyüyen çocukların, daha fazla sosyal yetkinliğe sahip davranışlar gösterdikleri ve yetişkinliklerinde de bunu korudukları görülmektedir. Sosyal yetkinlik, çocukların sosyal gruplara girmesini kolaylaştırır, böylece sosyal desteğin daha fazla hissedilmesine olanak sağlayarak stres azaltıcı bir etki yapar. Dolayısıyla, ruhsal ve mental sağlığına olumlu bir katkısı bulunmaktadır.

Sonuç olarak evcil hayvanların hem bebekler hem de çocuklar üzerinde çok ama çok önemli olumlu etkileri vardır. Bebeklerin bilişsel yeteneklerini geliştirir, meraklarını uyandırır ve onları keşfetmeye teşvik eder. Hem bebekler hem de daha büyük çocuklar için duygusal destek sağlarlar. Bağlanma ihtiyaçları ebeveynleri tarafından karşılanmayan çocuklar, bu ihtiyaçların bir kısmını karşılayabilir ve bir anlamda ebeveynlerini tamamlama rolünü yerine getirebilirler. Ergenlik çağındaki çocukların yakın ve güvenilir arkadaşları gibi davranabilir ve çeşitli sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, evcil hayvan sahibi olmak bebek sahibi olmayı, bebek sahibi olmak da yuvaya ihtiyacı olan bir hayvanı engellemez.

BONUS!

Hikayelik’te birbirinden farklı çocuk hikayeleri okuyabilirsiniz. Bunların kiminde kendinizi Kütüphanedeki Pijama Partisinde veya kimisinde ise upuzuuuun bir macerada bulabilirsiniz. Veya çocuğunuzun nesli tükenen hayvanları da öğrenmesini isterseniz hikayemizi okuyabilirsiniz! Dinozolar Sebze Yemez mi adlı hikayemize bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz!

Kaynakça

https://yakiniliskiler.com/2039-Evcil-Hayvanlar%C4%B1n-%C3%87ocuklara-Etkileri

https://www.hizmethastanesi.com/saglik-rehberi/cocuklari-hayvanlarla-birlikte-buyutmeniz-icin-11-neden/

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberi/hayvan-sevgisi-cocugun-kisisel-gelisimine-katki-sagliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir