fbpx

Bembeyaz tüyleri, yemyeşil gözleri olan anne kedi Yıldız’ın üç yavrusu vardı. Bu üç minik kedi bütün gün birlikte oyun oynar, gece olunca annelerinin okuduğu hikâyelerle mışıl mışıl uykuya dalardı.

Yavrulardan Topaç, çok iyi futbol oynardı. Arkadaşlarıyla oyun oynarken herkes onu kendi takımında görmek isterdi. İkinci yavru Bulut’un ise annesi gibi beyaz tüyleri vardı. Bu yüzden annesi ona gökteki bulutların adını verdi.

Bulut, çok güzel resimler yapardı. Hayvanları, çiçekleri hatta kardeşlerini ve arkadaşlarını kendi hayal dünyasında süzüp resmederdi. Son yavrunun adı da Tüylü’ydü. Annesi, Tüylü’nün müzikte yetenekli olduğunun farkındaydı ancak Tüylü biraz utangaç olduğu için annesine bunu hiç söylemedi.

Annesi bir gün Tüylü’yü bir müzik kursuna götürdü. Tüylü burada kemanın sesini duyunca o kadar etkilenmiş ki utangaçlığını kenara bırakıp cesaretle ve heyecanla, “Anne ben de keman çalmak istiyorum!” dedi ve Tüylü keman derslerine başladı.

Tüylü öğretmenini çok sevdi. Öğretmeni de onu başarılı buluyordu ama Tüylü o kadar acele ediyordu ki hep zorlu eserleri çalmaya çalışıyor, başaramayınca üzülüp sinirleniyordu.

Günün birinde, Yıldız bakmış ki Tüylü kemanının başında oturmuş ağlıyor. Annesi, “Tüylü ne oldu? Kemanının sesini duyamıyoruz bir süredir.” dedi. Tüylü ise kollarını kavuşturup, “Ben artık keman çalmak istemiyorum. Hiçbir zaman çok iyi olamayacağım.” dedi.

Annesi, “Olur mu öyle şey canım yavrum? Bir konuda iyi olmak istiyorsan sabredip çok çalışman gerekir. Emeklerinin karşılığını aldığını göreceksin. Hemen zor eserler çalmana gerek yok. Bir gün hepsini çok iyi çalabildiğini göreceksin.  Şimdi istersen biraz kardeşlerinle oyna, sonra en sevdiğin şarkıyı çalmayı tekrar deneyebilirsin.” dedi.

Tüylü annesinin sözünü dinleyip biraz ara vermeye karar vermiş. Oyun oynadıktan sonra kendisini hazır hissedince tekrar aldı kemanını eline. Kemanının sesini ilk defa duyduğunda ne kadar beğendiğini hatırladı. En sevdiği şarkı minik kediyi çalarken de tekrar keyfinin yerine geldiğini fark etti.

Annesinin sözlerini hatırlayıp kolaydan zora doğru çalışmayı denedi. Çalabildiğini gördükçe tekrar mutlu oldu. Bir süre sonra baktı ki bütün arkadaşları Tüylü’nün etrafında toplanmış, kemanının o güzel sesini dinliyorlar…

Hikayelik’teki diğer tüm çocuk hikayelerini keşfetmek için aşağıdaki menümüzden istediğiniz hikayeye gidebilir ya da bu bağlantıdan tüm hikayelerimize ulaşabilirsiniz. Her güne yeni bir hikaye almak için bültenimize abone olmayı ve duyuruları kaçırmamak için sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir